Piłka ręczna

Piłka ręczna to sport drużynowy, przypominający w pewnym sensie piłkę nożną. Tutaj jednak gra się na hali i za piłką gania 14 zawodników. Opiszmy jednak dokładniej o co chodzi. Mianowicie każda z drużyn składa się z 7 zawodników (6 graczy z pola i bramkarz) ich celem jest rzucenie piłki do bramki przeciwnika, która z drużyn uczyni to więcej razy wygrywa całe spotkanie. Oprócz 7 podstawowych zawodników, drużyna musi mieć Jeszce 7 rezerwowych graczy. Mecz trwa 2 razy po 30 minut z przerwą między połowami, która wynosi 10 minut. Boisko do gry ma wymiary 40 metrów długości i 20 metrów szerokości. Co do zawodników to dzielą się oni na: bramkarza, obrotowego, 2 skrzydłowych, 2 pół skrzydłowych i rozgrywającego. Jeśli chodzi o historię to gra ta najprawdopodobniej powstała w Danii pod koniec XIX w. Pierwsze zasady gry zostały spisane w 1898r. Natomiast 29 października 1917r., datę kiedy to zostały spisane kolejne zasady, uznaje się za narodziny piłki ręcznej. W Polsce bardzo popularne jest też określenie „szczypiorniak”, które to opisuje ową grę, a powstało ono od tego, iż w naszym kraju ten sport zaczął być uprawiany w 1917r. w Szczypiornie, przez… polskich żołnierzy. Dawniej piłka ręczna miała dwie wersję: tzw. niemiecką, w której to drużyny liczyły po 11 zawodników każda oraz tzw. duńską, która to przetrwała do dziś (7 zawodników w każdej drużynie). „Szczypiorniak” w Polsce nie jest dyscypliną bardzo popularną, choć w ostatnim czasie zyskał spore grono fanów, po tym jak Reprezentacja Polski zdobyła vice Mistrzostwo Świata w 2007r. w Niemczech. Polacy wtedy ulegli w finale Niemcom 23:27. Tutaj podobna sytuacja miała miejsce jak z siatkówką, kiedy to w Polsce zaczęto się interesować owymi dyscyplinami po spektakularnym sukcesie naszych zawodników. Wracając jeszcze do zasad, to warto dodać, że podobnie jak piłce nożnej i tutaj możemy spotkać się z pojęciem rzutu karnego, jednak jest on wykonywany nie z 11, a z 7 metrów. Podając jeszcze kilka ważniejszych zasad, zawodnik broniący dostępu do bramki nie może przekroczyć linii znajdującej się 6 metrów od bramki, gdy jednak tak się stanie to sędzia dyktuje wyżej wspomniany rzut karny. Natomiast jeżeli, ową linię przekroczy gracz atakujący, wtedy dyktuje się rzut wolny dla drużyny przeciwnej.